Nemesvámos története

Vissza a történeti oldalak elejére

A templom copf-stílusban épült a XIX. század elején. A település ősidők óta lakott, legtöbb emléke azonban a Nemesvámos-Veszprémfajsz közti területen a római korból van. A kora középkorban a Veszprém-Tapolca hadiút egyik vámhelyeként működött, innen a neve. A XII-XIII. században királynéi birtok volt. Vámos falu lakói később szabadok, majd nemesek lettek. Erre utal a Nemes szó is, melyet 1909-ben ragasztottak a Vámos név elé. Nemesvámos ma Veszprém városának egyik "bolygója": szívesen költöznek ide, építenek itt kertes házat azok, akik a falu nyugalmát és a város szolgáltatásait egyaránt élvezni akarják. Nemesvámos régóta legismertebb nevezetessége a híres-neves Vámosi csárda. Már jóval több mint száz éve is vendégfogadó volt; kedves helye a hírhedt bakonyi betyárnak, Savanyó Jóskának. Nemesvámos határában, Balácapusztán található a római villagazdaság ásatási és kiállítási területe. A villagazdaság első emlékeit a XX. század legelején tárták fel, a munkák azóta is folynak.