Pécsely története

Vissza a történeti oldalak elejére

A közel 600 lakosú község Balatonfüredtől 7 km-re északnyugatra, egy zárt, festői völgy mélyén terül el. A község szerkezete hűen tükrözi kialakulásának történetét. A református templom fölötti, nyugati falurészben a XVI-XVII. században kizárólag a nemesi rendhez tartozók laktak, községük Felsőpécsely, amely Nemespécsely néven ismert. A templomtól keletre fekvő Nagypécselyen jobbágyok laktak. A község középpontjában emelkedő nagy református templomot egy XII. századból való kis templom helyén építették klasszicista stílusban. A faluból északi irányban piros jelű turistaút vezet a környék legkedveltebb kirándulóhelyére, a Zádor-várhoz. A várat a XIV. században kezdték építeni. A Derek-hegy 363 méter magas meredek kúpján mára csak néhány falszakasz maradt. Az itt létesült kilátótoronyból szép kilátás nyílik a Pécselyi-medencére és Tihany irányába. A várhegy alatt fakad a kiváló vízminőségű Zádor-forrás.